Dezodoranty i antyperspiranty


Aż trudno uwierzyć, że sam pot wydzielany przez skórę jest bezzapachowy. Charakterystyczny jego zapach jest wynikiem rozkładu związków w nim występujących przez bakterie, które bytują na skórze człowieka. Mamy kilka sposobów aby zneutralizować to zjawisko:
• Możemy zastosować antyperspirant, którego zadaniem jest zmniejszenie ilości wydzielanego potu.
• Możemy zastosować dezodorant, który dzięki składnikom wiążącym, odświeżającym i pachnącym zneutralizuje nieprzyjemny zapach potu.

Antyperspiranty

Stosuje się je najczęściej pod pachami i/lub na dłoniach i stopach. Ich mechanizm działania polega na zmniejszaniu światła ujścia gruczołu potowego zmniejszając jego wydzielanie. Do przykładowych związków o takim działaniu należą:
Chlorowodorek glinu, który jest środkiem drażniącym mogącym powodować podrażnienia skórne. Należy w takim wypadku zaprzestać jego stosowania.  Możemy spotkać także ałun potasowy, który jest środkiem typowo ściągającym.
Antyperspiranty występują w postaci sztyftów, aerozoli, kremów, pudrów i  tzw. „kulek”.

Dezodoranty

Możemy podzielić je na dwie grupy. Pierwsza z nich będą to dezodoranty antyseptyczne, które mają za zadanie ograniczenie rozwoju mikroorganizmów bytujących na skórze. Drugą grupę stanowią dezodoranty odświeżające, maskujące nieprzyjemny zapach potu. Do przykładowych związków o takim działaniu należą: triklosan, chlorchexydyna, cytrynian trójetylowy.

Przykłady produktów:

Dezodorannt w kulce z LA ROCHE POSAY – nie zawiera soli glinu, parabenów i alkoholu. Działa do 24h . Zawiera w swoim składzie perlit, który pochłania pot, a także allantoinę o właściwościach kojących i glukonian cynku, który niweluje nieprzyjemny zapach.

Trójaktywny antyperspirant nawilżający Aspira IWOSTIN – nie zawiera w składzie alkoholu. Ogranicza rozwój bakterii oraz hamuje wydzielanie potu oraz rozkład związków wchodzących w jego skład. Składnikiem aktywnym jest tu sól aluminium.

Trójaktywny antyperspirant o przedłużonym działaniu Aspira IWOSTIN – skutecznie chroni przed nadmierna potliwością przez cały dzień. Składnikiem aktywnym jest tu sól aluminium.

Spirial w kremie SVR - dzięki zawartości 9% soli glinu ogranicza wydzielanie potu.

Spirial Roll-on SVR – działa antybakteryjnie i ogranicza wydzielanie potu dzięki zawartości 9% soli glinu. Zawiera także cytrynian trójetylowy i alantoine o działaniu łagodzącym.

Bioderma Sensibio dezodorant – o lekkiej nucie zapachowej. Dzięki obecności soli cynkowej kwasu rycynowego nieprzyjemny zapach potu zostaje zneutralizowany. Dzięki zawartości opatentowanego kompleksu Toleridine®  jest łagodny dla skóry. Nie zawiera soli aluminium.

Bioderma Sensibio antyperspirant – o lekkiej nucie zapachowej. Nie zawiera alkoholu. Nie pozostawia śladów na ubraniu. Zawiera hydrat chlorku glinu dzięki czemu skutecznie chroni przed wydzielaniem potu. Dzięki zawartości opatentowanego kompleksu Toleridine®  jest łagodny dla skóry.

Kulka NUXE – dezodorant nie zawierający w składzie alkoholu.  Ma delikatny zapach. Zawiera puder ałunowy i srebrny co zapewnia długotrwałą ochronę. Jest łagodny dla skóry. Można go stosować po depilacji.

VICHY Stress Resist – antyperspirant zapewniający skuteczną ochronę nawet w przypadku stresu. Nie zawiera alkoholu, parabenów. Nie pozostawia białych śladów.

VICHY anti-transpirant sensible – antyperspirant przeznaczony do skóry wrażliwej i delikatnej. Można stosować także po depilacji. Zapewnia skuteczną ochronę przed nieprzyjemnym zapachem potu. Nie zawiera w swoim składnie alkoholu.

VICHY dezodorant do skóry suchej – nie zawiera soli aluminium, alkoholu i parabenów. Zawiera natomiast perlit, który ma zdolność pochłaniania potu dzięki czemu skóra jest świeża przez cały dzień. Nie zawiera substancji zapachowych.

VICHY anti-transpirant – Skutecznie chroni przed poceniem. Nie zawiera alkoholu. Nie pozostawia białych śladów na ubraniu.

 VICHY Traitement anti-transpirant – przeznaczony na 7- dniową kurację przeciw nadmiernemu poceniu.  Występuje w postaci kremu na skórę. Nie zawiera alkoholu i parabenów.

VICHY Deodorant anti-transpirant – w postaci aerozolu skutecznie chroni przed poceniem i nieprzyjemnym zapachem. Nie zawiera alkoholu.

Avene Soin deodorant regulateur – dezodorant przeznaczony dla skóry wrażliwej. Nie zawiera alkoholu, parabenów i soli aluminium. Nie pozostawia białych śladów na ubraniach.

ACTIVBLOCK sensitive – bezzapachowy antyperspirant. Zawiera duże 15% stężenie soli aluminium co jest gwarancją skutecznej ochrony. Stosuje się go 2-3 razy w tygodniu wieczorem na osuszoną skórę. Zawiera także składniki łagodzące jak pantenol,  alantoinę i ekstrakt z bawełny.

ACTIVBLOCK classic – skuteczny antyperspirant o formule bezzapachowej. Stosuje się go 2-3 razy w tygodniu wieczorem na osuszoną skórę. Sole glinu występują tu w bardzo wysokim 20% stężeniu.

Etiaxil antyperspirant – antyperspirant zalecany do stosowania przy nadmiernej potliwości. Nie zawiera substancji zapachowych. W początkowym etapie leczenia stosujemy go codziennie zwykle przez 2-3 dni aż do osiągnięcia pożądanego efektu. Potem wystarczy aplikacja 1-2 razy w tygodniu.

Etiaxil antyperspirant sensible – przeznaczony jest do skóry wrażliwej zawiera oprócz substancji zawartych w Etiaxilu klasycznym substancje łagodzące przeznaczone do skóry wrażliwej.

Created by: red.com.pl