Pielęgnacja skóry tłustej i trądzikowej

Skóra tłusta jest rodzajem skóry, który najczęściej występuję u osób młodych, chociaż w ostatnim czasie odnotowuje się coraz więcej przypadków w których osoby w wieku dojrzałym mają ten rodzaj cery. Należałoby nadmienić także, że tego typu skórę posiadają częściej mężczyźni niż kobiety. Przyczyną jej występowania  jest wzmożona aktywność gruczołów łojowych a cechą charakterystyczną  jest to, że się „świeci”. Wynika to z nadmiernej produkcji sebum. W skład sebum wchodzą: trój- i dwuglicerydy kwasów tłuszczowych, cholesterol i jego estry, skwalen, woski, kwasy tłuszczowe. Zawartość poszczególnych składników jest uzależniona od kolejnych etapów życia człowieka. Sebum pełni funkcję ochronną. Po zmieszaniu z potem i lipidami z powierzchniowych warstw naskórka utworzony zostaje płaszcz wodno – lipidowy. Cera tłusta sprzyja rozwojowi trądziku choć nie tylko nadprodukcja sebum odpowiada za to zjawisko. Do czynników powodujących powstawanie zmian trądzikowych możemy zaliczyć także:
• Nadmierne rogowacenie komórek wyścielających mieszek włosowy
• Namnażanie bakterii – szczególnie Propionibacterium acne
• Wytworzenie stanu zapalnego w odpowiedzi na obce antygeny
• Nadmierna produkcja testosteronu


W przypadku skóry tłustej i trądzikowej mamy bardzo często do czynienia z zaskórnikami. Zaskórniki powstają w wyniku zaburzonego procesu keratynizacji. Komórki wyścielające mieszek włosowy nadmiernie rogowacieją. Doprowadza to do wytworzenia tzw. czopa, który zatyka mieszek włosowy. Takie środowisko idealnie nadaje się do namnażania bakterii. W odpowiedzi na obce organizmy nasz organizm stara się bronić tworząc stan zapalny, który jest widoczny w postaci krost. 


Kosmetyki w przypadku skóry tłustej z rozległymi zmianami trądzikowymi stanowić mogą uzupełnienie leczenia antytrądzikowanego zaleconego przez lekarza specjalistę. Gdy mamy do czynienia z trądzikiem o lekkim nasileniu i ze skórą tłustą pozbawioną zmian trądzikowych z problemem możemy poradzić sobie stosując jedynie odpowiednie preparaty dermokosmetyczne.


Ze względu na wiele czynników wpływających na występowanie zmian trądzikowych oraz wpływających na przetłuszczanie się skóry idealny kosmetyk do cery z tego typu problemami powinien wykazywać działanie:
• Antybakteryjne – co pozwoli na ograniczenie rozwoju bakterii.
• Seboregulujące – co zmniejszy wydzielanie sebum.
• Łagodzące – zmniejszenie podrażnień zmniejszy także wydzielanie sebum.
• Keratolityczne – co spowoduje odczopowanie zatkanych ujść mieszków włosowych.
• Matujące – zahamuje to chwilowo błyszczenie się skóry.
Rzecz jasna działania na wszystkich frontach nie zapewni żaden pojedynczy kosmetyk. Ważna dlatego jest pielęgnacja komplementarna i używanie preparatów, które w swoim działaniu będą się wzajemnie uzupełniały wykazując synergizm. 

 
Kosmetyki przeznaczone do oczyszczania skóry:
Preparatom przeznaczonym do oczyszczania skóry tłustej i trądzikowej stawia się szereg wymagań. Przede wszystkim nie powinny naruszać fizjologicznego pH skóry, nie mogą działać zbyt radykalnie odtłuszczająco. Nie powinny także wpływać znacząco na naturalną florę bakteryjną skóry. Istotą środków myjących jest to aby skutecznie usuwały ze skóry zarówno substancje rozpuszczalne w tłuszczach jak i te, które rozpuszczają się tylko w wodzie. Dlatego też do preparatów oczyszczających do mycia muszą być dodane środki powierzchniowo czynne. Do środków tych można zaliczyć:
1. Środki myjące stosowane przy użyciu wody:
• Mydła – ich rola jest obecnie ograniczona ze względu na to, że podwyższają pH skóry co sprzyja kolonizacji przez drobnoustroje.
• Syndety - stosuje się w nich syntetyczne związki, które pozwalają na uzyskanie dowolnego pH, co jest korzystne dla skóry. Do najpopularniejszych syndetów zaliczyć można laurylosiarczyn sodu. Ma  on dobre właściwości pianotwórcze. Jednakże może podrażniać skórę. Do bardziej łagodnych należą związki z grupy alkilosulfonianów np. dioktylosulfonobursztynian sodu. Zasadnym wydaje się zastosowanie w takich preparatach dodatku substancji o właściwościach łagodzących jak np. pantenol oraz o działaniu antybakteryjnym.
Należy pamiętać, ze nie powinno się używać preparatów myjących częściej niż 2 razy dziennie gdyż powoduje to zaburzenie płaszcza wodno - lipidowego skóry co spowoduje jej przesuszenie.
2. Toniki
Toniki są najczęściej klarownymi roztworami wodnymi lub wodno-alkoholowymi. Usuwają tylko brud rozpuszczalny w wodzie. Toniki bardziej niż za oczyszczanie odpowiadają za przywrócenie lekko kwaśnego pH skórze, która została już oczyszczona innym preparatem.
3. Peelingi
Peelingi mogą być mechaniczne albo enzymatyczne.  Mechaniczne składają się z polimerów (granulki polietylenowe). Nie powinno używać się peelingów na bazie pestek owocowych, gdyż mogą podrażniać skórę skłonną do trądziku. Peelingi enzymatyczne składają się z substancji złuszczających takich jak α-hydroksykwasy (mlekowy, jabłkowy, glikolowy) lub β-hydroksykwasy (kwas salicylowy). Bardzo ważną funkcją peelingów jest udrożnianie ujść mieszków włosowych. Zapobiega to powstawaniu zaskórników. Peelingi powinno się stosować 1-2 razy w tygodniu.


Kosmetyki przeznaczone do pielęgnacji skóry tłustej i ze skłonnością do trądziku powinny zawierać jak najmniej składników tłuszczowych. Szczególnie niekorzystny efekt na skórę tego typu maja oleje pochodzenia roślinnego. Pożądane są natomiast kosmetyki mające charakter hydrożeli oraz emulsji o/w o jak najniższej zawartości fazy tłuszczowej.

Należy pamiętać, ze w przypadku pielęgnacji skóry z problemami trądzikowymi bardzo ważna jest codzienna, systematyczna pielęgnacja.

Przegląd kosmetyków:


Avene
Cleanance Eau nettoyante - woda oczyszczająca, która oczyszcza dokładnie skórę nie wymagając przy tym spłukiwania. Radzi sobie także z wodoodpornym makijażem. Zawiera laurynian glicerolu, który normalizuje wydzielanie sebum.

Cleanance Gel -  żel oczyszczający, który nie zawiera mydła delikatnie więc oczyszcza skórę nie zaburzając równowagi wodno-lipidowej.

Cleanance lotion - tonik matujący będący produktem dwufazowym. Pochłania nadmiar sebum pozostawiając skórę matową.

Cleanance Emulsion - lekki krem matujący zmniejszający wydzielanie sebum a także zmniejsza pory. Matuje skórę dzięki obecności kapsułek pochłaniających sebum. Zawiera laurynian glicerolu, który redukuje nadprodukcje sebum.

Cleanance K Gel-Creme - Krem zawiera w swoim składzie α- i β-hydroksykwasy, które delikatnie złuszczają naskórek. Przeznaczony jest do skóry z zaskórnikami. Delikatnie matowi skórę.

Cleanance Masque - Maska, która delikatnie złuszcza naskórek pozostawiając skórę gładką i matową. Zawiera kwasy AHA i BHA, które zmniejszają niedoskonałości skóry

Cleanance - punktowy preparat na niedoskonałości. Zawiera substancje złuszczające i wysuszające, które likwidują miejscowe niedoskonałości skóry oraz laurynian glicerolu, króry ogranicza wydzielanie sebum.

TriAcneal - krem na poważne niedoskonałości skóry i zmiany trądzikowe. Zawiera trzy składniki aktywne, które poprawiają stan skóry. Efectiose jest opatentowaną cząsteczką redukującą stany zapalne. Kwas glikolowy, który działa złuszczająco i łagodząco. Retinoaldehyd – zmniejsza prawdopodobieństwo powstawania blizn potrądzikowych. Zawiera także wodę termalną Avene, która wykazuje działanie kojące i łagodzące.

Iwostin
Składnikami wchodzącymi w skład całej linii Purritin przeznaczonej do skóry tłustej i trądzikowej są Zincidone, który reguluje wydzielanie sebum; Physiogenyl – nawilża i regeneruje naskórek; α- i β-hydroksykwasy – delikatnie złuszczają martwy naskórek; wyciąg z aloesu o właściwościach kojących i łagodzących.
 
Purritin żel do mycia twarzy – nie powoduje przesuszenia skóry dokładnie przy tym usuwając zanieczyszczenia.

Purritin pianka oczyszczająca - nie powoduje przesuszenia skóry dokładnie przy tym usuwając zanieczyszczenia.

Purritin tonik oczyszczający – Odświeża skórę, reguluje wydzielanie sebum. Regeneruje naskórek.

Purritin peeling kremowy – złuszcza delikatnie martwy naskórek a także ogranicza rozwój bakterii powodujących powstawanie zmian trądzikowych. Reguluje wydzielanie sebum.

Purritin trójsferyczny żel peelingujący do mycia twarzy – zawiera mikrogranulki o różnych wielkościach dzięki czemu dokładnie mechanicznie złuszcza martwy naskórek. Ogranicza rozwój bakterii  powodujących powstawanie zmian trądzikowych.

Purritin emulsja matująca – matuje skórę, zmniejsza wydzielanie sebum. Doskonale nadaje się pod makijaż, nie zatyka porów.

Purritin Krem na noc redukujący niedoskonałości – ogranicza rozwój bakterii powodujących powstawanie zmian trądzikowych. Złuszcza naskórek i powoduje wygładzenie skóry.

Purritin żel punktowy – przeznaczony jest do zmniejszania miejscowych zmian trądzikowych poprzez działanie wysuszające i złuszczające. Ogranicza rozwój bakterii powodujących powstawanie zmian trądzikowych.

Purritin korektor maskujący – maskuje i redukuje zmiany trądzikowe a także łagodzi podrażnienia.

La Roche Posay
Effaclar żel – łagodnie oczyszcza skórę. Usuwa nadmiar sebum. Nie zawiera mydła, alkoholu i parabenów.

Effaclar płym micelarny – przeznaczony jest do oczyszczania i demakijażu twarzy bez spłukiwania.

Effaclar Tonik – zwęża pory i przeciwdziała ich zatykaniu. Ma w składzie LHA o działaniu mikrozłuszczającym. Normalizuje wydzielanie łoju.

Effaclar Duo – Krem przeznaczony do skóry ze skłonnością do trądziku. Redukuje zmiany zapalne i zaskórniki. Zawiera cztery składniki aktywne: niacynamid i pirokton olaminy, które ograniczają powstawanie nowych zmian zapalnych oraz lipohydroksykwas połączony z kwasem linolowym, które działając mikrozłuszczająco zapobiegają powstawaniu zaskórników. Dodatkowym składnikiem jest woda termalna o działaniu łagodzącym i zmniejszającym podrażnienia.

Effaclar K – Krem odnawiający przeciwdziała nawrotom niedoskonałości. Zawiera połączenie LHA z pochodną retinolu, które odblokowują zatkane pory.

Effaclar MAT – krem matujący przeciwdziałający błyszczeniu skóry. Zawiera Sebactyle, który reguluje wydzielanie sebum. Skóra dzięki temu jest matowa a pory zmniejszone.

Effaclar A.I. – preparat punktowy do stosowania na zmiany zapalne.

Bioderma
W kosmetykach z linii Sebium znajduje się opatentowany kompleks FLUIDACTIV, który działa na przyczyny i objawy trądziku.

Sebium Gel Moussant – to antybakteryjny żel do mycia. Dokładnie oczyszcza skórę zmywając makijaż. Zawiera glukonian cynku, który redukuje łojotok. Siarczan miedzi i cynku działają antybakteryjnie. Nie wysusza skóry i nie zawiera parabenów.

Sebium H2O – płyn micelarny do oczyszczania twarzy i zmywania makijażu. Wykazuje działanie zmniejszające wydzielanie sebum. Zawiera glukonian cynku i siarczan miedzi ograniczające powstawanie stanu zapalnego.

Sebium Gel Gommant – peeling, który dzięki zawartości mikrogranulek (peeling mechaniczny) oraz kwasu glikolowego i estrów kwasu salicylowego (peeling chemiczny) złuszcza naskórek pozostawiając skórę gładką. Normalizuje wydzielanie sebum.

Sebium Masque – oczyszczająca maseczka seboregulująca. Zawiera kaolin, który wraz ze składnikami antybakteryjnymi głęboko oczyszcza pory. Obecny kwas agarowy zwęża pory.

Sebium Global – krem przeciwtrądzikowy działający na przyczyny i objawy trądziku eliminując krosty i zaskórniki. Zawiera glukonian cynku, który reguluje wydzielanie łoju i wraz z enoksolonem redukuje zaczerwienienie. Ma właściwości długotrwale nawilżające i lekko złuszczające. Zawiera Bakuchiol i obecny we wszystkich składnikach serii Fluidactiv, które normalizują wydzielanie sebum. Krem ma lekką konsystencję i szybko się wchłania.

Sebium AKN – lekki krem o aktywnym działaniu na skórę z problemami trądzikowymi. Oczyszcza pory i wygładza skórę. Powoduje zmniejszenie ilości zaskórników, reguluje wydzielanie sebum.

Sebium AI – Krem przeznaczony jest do skóry z lekkimi stanami zapalnymi. Zawiera glukonian cynku o działaniu antybakteryjnym. Zmniejsza błyszczenie się skóry ze względu na ograniczenie wydzielania łoju.

Sebium MAT – matujący żel do skóry tłustej i mieszanej. Zawiera krzemionkę, która przeciwdziała świeceniu się skóry. Preparat absorbuje sebum i zmniejsza jego wydzielanie.
Preparat jest także dostępny w wersji z kolorem.

Sebium Serum – złuszczające serum zawiera peeling chemiczny w postaci kwasu glikolowego dzięki temu skóra jest wygładzona i oczyszczona. W skład preparatu wchodzi także D-Panthenol, który ma działanie łagodzące.

Sebium Pore Refiner – korygujący preparat zmniejszający pory. Doskonale nadaje się jako baza pod makijaż.

Sebium AI correcteur – punktowy korektor z kremem tonującym. Preparat 2w1 składa się z zielonego korektora który maskuje przebarwienia i kremu tonującego, który wyrównuje koloryt.

SVR 
Lysalpha Cicapeel – zawiera 14% glukonolakton, cynk i wyciąg z Tephrosia purpurea. Składniki te zmniejszają stany pozapalne co powoduje mniejsze prawdopodobieństwo powstania przebarwień i blizn.

 Lysalpha Active creme – zawiera 8% glukonolakton i kwas salicylowy, które wykazują działanie złuszczające; cynk i wyciąg z Tephrosia purpurea, które regulują wydzielanie sebum. Zmniejsza dzięki tym składnikom stany zapalne oraz ilość zaskórników.
 
Lysalpha Matifiante creme – krem matujący normalizuje wydzielanie sebum pozostawiając skórę matową.

Lysalpha Gel moussant purifiant – żel oczyszczający delikatny dla skóry, gdyż nie zawira mydła.

Lysalpha Eau micellaire purifiante – Woda micelarna do oczyszczania twarzy. Nie wymaga spłukiwania wodą.

Uriage

Hyseac MAT – krem matujący, który zmniejsza błyszczenie skóry, gdyż substancje zawarte w preparacie pochłaniają nadmiar sebum. Dodatkowo krem nawilża skórę przywracając jej właściwą równowagę. Można stosować jako bazę pod makijaż.

Hyseac A.I. – krem zwalczający zapalne stany trądzikowe. Lekki krem zawiera opatentowany TLR2-regul complex i bisabolol, które hamują reakcję zapalną. Preparat ogranicza rozmnażanie się bakterii i przeciwdziała powstawaniu blizn potrądzikowych.

Hyseac soin actif aux AHA – Krem z kwasami AHA (2% kwas jabłkowy, 6% argininian glikolowy i 7% aster kwasu jabłkowego) adresowany jest do skóry z rozszerzonymi porami, zaskórnikami i nierównościami. W skład preparatu wchodzi także wyciąg z wierzbownicy, który dzięki redukcji wydzielanego sebum skutecznie matuje skórę. Obecny piroktonian olaminywykazuje działanie przeciwbakteryjne.

 Hyseac BI-STICK – sztyft przeciwtrądzikowy. Jest to preparat 2w1. Pierwsza część to płyn odkażający, który wysusza zmiany trądzikowe. Druga część to korektor w sztyfcie, który maskuje zaczerwienienia i wypryski.

Hyseac Masque Gommant – maska peelingująca. Zawiera peeling mechaniczny czyli mikrogranulki oraz peeling chemiczny czyli kwasy AHA. Dzięki temu uzyskujemy efekt delikatnego złuszczania. Pochłania sebum pozostawiając skórę matową i świeżą.

Hyseac Eau nettoyante – tonik oczyszczający. Oczyszcza skórę pozostawiając ją świeżą i matową.

Hyseac Gel nettoyant – żel do mycia niezawierający mydła. Dokładnie oczyszcza skórę nie wysuszając jej. Odblokowuje pory i usuwa zanieczyszczenia.

 

Bibliografia:
1. Maria Noszczyk: Kosmetologia pielęgnacyjna i lekarska, Wydawnictwo Lekarskie PZWL,Warszawa 2010
2. Alicja Marzec: Chemia Kosmetyków, Dom Organizatora, Toruń 2005

Created by: red.com.pl