Prawdy i mity o odchudzaniu

 

  • Owoce można jeść bez ograniczeń.

FAŁSZ

Nie można przesadzać z ilością spożywanych owoców, bo one także są kaloryczne, więc jedząc je w dużych ilościach, także możesz przytyć. Pamiętaj jednak, że owoce i naturalne soki owocowe zawierają cukry proste, które w odróżnieniu od sacharozy zawartej w białym cukrze są łatwiej przyswajane przez organizm i nie odkładają się w postaci tkanki tłuszczowej, poza tym zawierają one wiele potrzebnych organizmowi witamin.

     

  • Pieczywo chrupkie jest mniej kaloryczne.

FAŁSZ

Kromka pieczywa chrupkiego ma mniej kalorii niż zwykłego chleba, bo jest lżejsza. Ich stugramowe porcje są tak samo kaloryczne.               
                                                  
 

  • Nie wszystkie dżemy tuczą.

PRAWDA

Jeśli dbasz o linię nie obawiaj się jedzenia dżemów niskosłodzonych. Są one dużo mniej tuczące niż zwykłe. 
                                                 

  • Stosując dietę rezygnujemy z mięsa.

FAŁSZ

Najbardziej kaloryczne jest tłuste mięso wieprzowe, więc jeśli chcesz stracić na
wadze trzeba go unikać. W wielu dietach polecamy jedzenie ryb i białego mięsa gotowanego bądź z grilla.
 

  • Makarony i ziemniaki są bardzo tuczące.

FAŁSZ

Błędnym przekonaniem jest, że makarony i ziemniaki są wysokokaloryczne. Pięćdziesięciogramowa porcja spaghetti ma tylko 50 kcal, a stugramowa porcja ugotowanych ziemniaków 80 kcal. Zazwyczaj jednak makarony i ziemniaki podaje się z tłustymi sosami. Mięso, olej czy żółty ser znacznie podnoszą kaloryczność tych potraw. Nie należy eliminować z diety makaronu i ziemniaków, zawierają one bowiem niezbędny dla organizmu błonnik.                         
 

  • Aby schudnąć trzeba pić duże ilości wody.

PRAWDA

Większość diet zaleca picie dużej ilości niegazowanej wody mineralnej. Picie wody przed posiłkami nieco zaspakaja głód i sprawia, że czujemy się bardziej syci, choć jemy mniej. Woda także wypłukuje toksyny z organizmu i poprawia przemianę materii.

 

 

  • Alkohol jest niskokaloryczny.

 

FAŁSZ 

Najłatwiej przybrać na wadze wypijając dziennie butelkę piwa. Dużo kalorii ma także słodkie wino, wódka czy likier. Warto jednak czasami wypić kieliszek wytrawnego wina, by poprawić przemianę materii. 

 

  • Zupy są tuczące i ciężkostrawne.  

FAŁSZ  

Jeżeli chcesz pozbyć się nadwagi, nie musisz rezygnować z jedzenia zup. Nie powinno się jednak dodawać do nich oleju, czy tłustej śmietany ani przygotowywać ich na mięsie. Gotowane warzywa są zazwyczaj lekkostrawne i zawierają potrzebne witaminy i mikroelementy.  

 

 

  • Oliwa z oliwek ma mniej kalorii niż zwykły olej.

 

FAŁSZ 

Zarówno oleje: rzepakowy, sojowy, słonecznikowy, arachidowy jak oliwa z oliwek maja podobną wartość kaloryczną. Nie mniej jednak oliwa z oliwek jest bogata w nienasycone kwasy tłuszczowe, które między innymi ułatwiają przyswajanie witaminy A, a także znacznie wpływają na zdrowie naskórka. 

 

Opracowała Katarzyna Poros - Dietetyk

 

Created by: red.com.pl